Projekty krajowe w realizacji
2024.10.01 - 2025.03.31
OSOCZE
Model wsparcia i optymalizacji terapii autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) – OSOCZE
Kluczowe elementy projektu:
- Przeprowadzenie kompleksowych analiz technologicznych ukierunkowanych na optymalizację środowiska komunikacji placówek medycznych / lekarzy z pacjentami terapii PRP, w tym na określeniu cech użytkowych, wizualnych i technicznych takich rozwiązań.
- Opracowanie algorytmów pilotażowego projektu Systemu Hybrydowego Terapii PRP optymalizującego procesy terapii PRP, z uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
- Przygotowanie materiałów demonstracyjnych i prototypu Systemu Hybrydowego Terapii PRP.
Efekty projektu:
Efekty projektu są ukierunkowane na opracowanie innowacyjnego globalnie rozwiązania informacyjno-komunikacyjnego:
- Nowoczesne interaktywne narzędzie do komunikacji „pacjent-lekarz-nauka”.
- Dystrybucja wśród pacjentów i lekarzy wiedzy o efektach terapii PRP z rzeczywistych zabiegów.
- Wsparcie lekarzy i pacjentów w optymalizacji efektów terapii PRP.
- Największa na świecie baza danych o efektach terapii PRP z rzeczywistych zabiegów.
Uczestnicy projektu:
- Realizacja: Spółka PRP Analytics Sp. z o.o. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
- Korzyści dla społeczeństwa i gospodarki: zainteresowani terapiami PRP pacjenci oraz placówki medyczne i lekarze stosujący terapie PRP.
Całkowity koszt projektu 366294 zł, wysokość wkładu Funduszy Europejskich 25 3130 zł
2021.10.01 - 2024.12.31
MAWO
Bezpieczny zbiornik na wodór gazowy dedykowany do pojazdów – MAWO
Bezpieczny zbiornik na wodór gazowy dedykowany do pojazdów – MAWO
Forma finansowania: dotacja celowa
W ramach Polskiej Strategii Wodorowej prowadzone są prace nad zbudowaniem infrastruktury wytwarzania, transportu oraz wykorzystywania wodoru jako bezemisyjnego paliwa w pojazdach. Istotnym elementem tej infrastruktury są zbiorniki ciśnieniowe na wodór. W ramach projektu opracowana zostanie metodyka projektowania oraz technologia wykonania zbiornika typu IV. Pozwoli to na zbudowanie kompetencji przez Instytuty Sieci Łukasiewicz, transfer technologii do krajowych producentów oraz stworzenie konkurencyjnej oferty w odniesieniu do zagranicznych dostawców.
Projekt realizowany w konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – Lider
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
2021.10.01 - 2025.09.30
WODOWO
System zamykania obiegu wody w wodorowej instalacji energetycznej – WODOWO
System zamykania obiegu wody w wodorowej instalacji energetycznej – WODOWO
Celem projektu jest opracowanie sytemu przygotowania wody odpowiedniej jakości przeznaczonej do zasilania elektrolizera.
Do celów weryfikacji systemu przygotowania wody, w projekcie planowana jest budowa instalacji wodorowej w skali laboratoryjnej. Moc elektrolizera nie większa niż 1 kW, pojemność zbiornika ok. 50 l. System zostanie wyposażony w wodorowe ogniwo paliwowe oraz czujniki wodoru.
Przeprowadzenie analizy ryzyka dla planowej wodorowej instalacji technologicznej pozwoli na wskazanie potencjalnych miejsc zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia oraz wyeliminowanie ich w przyszłości, jak i również weryfikację instalacji w oparciu o obowiązujące normy bezpieczeństwa.
Projekt realizowany w konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji – Lider
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
2021.12.08 - 2024.06.30
OŚWIATA+
Rozwój interinstytucjonalnych technologii agregacji, przetwarzania i wizualizacji danych statystycznych instytucji publicznych. OŚWIATA+
Rozwój interinstytucjonalnych technologii agregacji, przetwarzania i wizualizacji danych statystycznych instytucji publicznych. OŚWIATA+
Celem zadania jest opracowanie interinstytucjonalnego systemu agregacji, przetwarzania, walidacji i wizualizacji danych statystycznych instytucji sektora finansów publicznych oraz organizacji międzynarodowych.
Wartość projektu/Dofinansowania: 10 000 000 PLN
2021.06.01 - 2024.09.31
CyberBEAM
System oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa – lekkie programy certyfikacji
System oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa – lekkie programy certyfikacji
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Cyberbezpieczeństwo i Cyfrowa Tożsamość – CyberSecIdent.
Tytuł: „System oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa – lekkie programy certyfikacji”.
Projekt CyberBEAM jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch instytucji naukowych:
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy – Lider oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Nr umowy CYBERSECIDENT/489595/IV/NCBR/2021
CEL PROJEKTU:
Przedmiotem projektu jest rozwinięcie działalności NASK-PIB i Łukasiewicz-EMAG w zakresie oceny zgodności i certyfikacji cyberbezpieczeństwa, w szczególności:
- opracowanie i wdrożenie lekkiego Systemu Oceny i Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa;
- opracowanie i wdrożenie Szybkich Programów Oceny i Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa w zakresie IoT, IIoT, Centrów Przetwarzania Danych/Chmur obliczeniowych oraz komponentów automatyki przemysłowej (IACS);
- rozbudowa Laboratoriów Łukasiewicz-EMAG do wykonywania badań zgodności dla branż IIoT i IACS;
- rozszerzenie działalności NASK-PIB w obszarze oceny zgodności o produkcję materiałów odniesienia oraz organizację badań biegłości;
- uruchomienie usług oceny zgodności i certyfikacji w oparciu o opracowane Programy Certyfikacji.
Lekki system oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa „CyberBEAM” będzie kompatybilny z lekkimi systemami, takimi jak, np.: CSPN we Francji, BSZ w Niemczech i LINCE w Hiszpani oraz będzie przygotowany do realizacji usług w ramach Europejskich Programów Certyfikacji
PLANOWANE EFEKTY:
Lekkie programy certyfikacji i oceny bezpieczeństwa utworzone w projekcie zgodne będą z rozporządzeniem CSA oraz załącznikiem nr 2 do dyrektywy NIS. Badania zgodności będą prowadzone na poziomach bezpieczeństwa BASIC, SUBSTANTIAL i HIGH zdefiniowanych w CSA. Uruchomienie nowych lekkich programów certyfikacji zwiększy cyberbezpieczeństwo w rozpatrywanych branżach, zbuduje świadomość zagrożeń wśród operatorów i integratorów oraz będzie jednym ze środków minimalizacji ryzyka i skutków incydentów.
Ponadto utworzenie sieci kooperacji oraz Programów Oceny Biegłości przyczyni się do wzrostu liczby ekspertów z dziedziny zwiększanie narodowego potencjału w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
2021.07.01 - 2024.06.30
SPINET
Budowa narzędzia dedykowanego dla ochrony użytkowników, systemów i urządzeń internetu rzeczy, w oparciu o uczenie maszynowe i analizę behawioralną
Budowa narzędzia dedykowanego dla ochrony użytkowników, systemów i urządzeń internetu rzeczy, w oparciu o uczenie maszynowe i analizę behawioralną.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Cyberbezpieczeństwo i Cyfrowa Tożsamość – CyberSecIdent.
Tytuł: „Budowa narzędzia dedykowanego dla ochrony użytkowników, systemów i urządzeń internetu rzeczy, w oparciu o uczenie maszynowe i analizę behawioralną”
Projekt SPINET jest wspólnym przedsięwzięciem trzech instytucji:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG – Lider
- EFIGO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- QED Software Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Nr umowy CYBERSECIDENT/489240/IV/NCBR/2021
Kierownik projektu ze strony Sieć badawcza Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG – Marcin Michalak
Ze strony EFIGO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Oliver Woźny
Ze strony QED Software Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Antoni Jamiołkowski
CEL PROJEKTU:
Celem projektu jest stworzenie systemu służącego ciągłemu monitorowaniu bezpieczeństwa w szerokim zakresie urządzeń IoT (opartych o systemy Android i Linux) ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń zdalnego monitorowania sieci gazu, wody, ciepła oraz energii elektrycznej. Rozwiązanie obejmuje część centralną SOC (ang. Security Operations Center) działającą w modelu SaaS oraz dedykowane dla urządzeń IoT oprogramowanie monitorujące (Agent). Zadaniem Agenta jest zbieranie i agregowanie danych oraz wysyłanie ich do SOC, gdzie przeprowadzane są analizy bezpieczeństwa z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego. Wyniki te są z kolei wysyłane z powrotem do Agenta. SOC identyfikuje nowe zagrożenia i informuje o nich Agenta. Agent wywoła działania ochronne oraz zidentyfikuje nową sygnaturę zagrożenia i powiadomi o niej pozostałych Agentów. Agenci będą posiadać funkcjonalność weryfikacji stanu systemu w oparciu o istniejące sygnatury i będą podejmować działania z chwilą wykrycia zagrożenia. SOC będzie zarządzać podatnościami poprzez ich wartościowanie. Ekspercka ocena podatności prowadzona w SOC umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie informacji w algorytmach uczenia maszynowego. Eksperci cyklicznie i przyrostowo będą oceniali odpowiednio historyczne i napływające zagrożenia co pozwoli dostrajać algorytmy uczenia maszynowego oraz poddawać weryfikacji istniejące zagrożenia i anomalie. W ramach projektu planowane jest w szczególności przygotowanie do implementacji systemu gotowego do instalacji i wdrażania na urządzeniach wyposażonych w procesory rodziny ARM. Ważnym elementem projektu jest opracowanie rozwiązania gwarantującego niski pobór energii elektrycznej. Zapewni to możliwość stosowania w urządzeniach zasilanych niskim napięciem lub bateryjnie oraz stosowanie chłodzenia pasywnego
PLANOWANE EFEKTY:
- Podwyższenie bezpieczeństwa zapewnienia ciągłości usług, korzystających z urządzeń podłączonych do systemu (np. usługi typu smart metering).
- Wzrost zaufania końcowych użytkowników do urządzeń IoT.
- Wzrost liczby wdrożeń urządzeń IoT.
- Zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie wycieku danych wrażliwych a tym samym uniknięcie kar z tego tytułu.
- Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed „zero day attack”.
- Wcześniejsze wykrywanie nieautoryzowanych prób wysyłania danych oraz wczesnego wykrywania ataków mających na celu destabilizację urządzeń oraz kradzież danych.
- Obniżenie ryzyka niekontrolowanej zdalnej manipulacji urządzeniami IoT.
- Obniżenie ryzyka wykorzystania urządzeń IoT w sieciach botnet.
Dostępne dane / Available Datasets
ICPRAM2023 (https://chmura.ibemag.pl/share.cgi?ssid=0OQIat6)
Wartość projektu: 5 675 433,69 zł w tym dofinansowanie: 5 060 266,00 zł
Dofinansowanie dla Łukasiewicz – EMAG: 2 029 492,00 zł
2020.06.23 - 2026.06.21
CALL-POL (Childhood ALL in Poland)
National harmonization of diagnostics and treatment of acute lymphoblastic leukemia in children – krajowa harmonizacja diagnostyki i leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
National harmonization of diagnostics and treatment of acute lymphoblastic leukemia in children – krajowa harmonizacja diagnostyki i leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
Childhood ALL in Poland (cALL-POL) project: national harmonization of diagnostics and treatment of acute lymphoblastic leukemia in children – krajowa harmonizacja diagnostyki i leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieciRocznie w Polsce na nowotwory choruje ponad 1100 dzieci. Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym nowotworem złośliwym u dzieci.
CALL-POL to kliniczny projekt badawczy, który na objąć wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ALL. Instytucja koordynująca (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) utworzy konsorcjum ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, które wspólnie prowadzić będzie ogólnokrajowe kontrolowane badania kliniczne obejmujące leczenie dzieci w Polsce z białaczką. W tym celu partnerami klinicznymi w projekcie są wszystkie polskie ośrodki onkologii pediatrycznej, łącznie 16 szpitali. Konsorcjum CALL-POL zostanie połączone z siecią iBFM, która jest największą na świecie międzynarodową siecią badań klinicznych w zakresie białaczek i chłoniaków u dzieci. Koszt badania to ponad 28 milionów złotych a finansowanie pochodzi w całości z Agencji Badań Medycznych.
Głównym celem projektu CALL-POL jest ułatwienie dostępu do najnowszych terapii dla polskich dzieci chorującymi na ostre białaczki. Zaproponowane terapie będą dostępne dla wszystkich dzieci w Polsce. Identyfikacja opcji leczniczych przy użyciu zaawansowanej i ultranowoczesnych narzędzi diagnostyki molekularnej.
Grupę badaną będą stanowić dzieci z rozpoznaną ALL pochodzące ze wszystkich ośrodków onkologii pediatrycznej w Polsce. Zgodnie z wskaźnikami zachorowalności planowane jest włączenie do badania ok. 550-600 dzieci a średni czas obserwacji to około 46 miesięcy. Harmonizacja procedur diagnostycznych obejmie scentralizowaną analizę molekularną i genetyczną komórek białaczkowych co pozwoli na dostosowanie metod leczniczych indywidualnie dla każdego pacjenta. Dodatkowo, modyfikacja terapii będzie oparta o badanie odpowiedzi na zastosowane leczenie, co będzie prowadzone na pomocą identyfikacji nawet pojedynczych komórek białaczki w szpiku kostnym (pomiar tak zwanej minimalnej choroby resztkowej – MRD). Badania te również są oparte o unikalne technologie biologii i genetyki molekularnej.
Finansowanie z Agencji Badań Medycznych pozwoli na zastosowanie nowoczesnych leków (blinatumomab, bortesomib, ruksolitinib), których działanie jest molekularnie ukierunkowane i dopasowane do każdego pacjenta w sposób indywidualny. Będzie to prawdopodobnie najnowocześniejsza metoda leczenia białaczek na świecie. Takie podejście lecznicze ma na celu zwiększenie wyleczalności białaczki u dzieci do okoła 95%.
Podsumowując, CALL-POL wprowadzi nowoczesne metody diagnostyczne i terapie ukierunkowane molekularnie. Doświadczenie CALL-POL pozwoli na poprawę wyników leczenia dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną nie tylko w Polsce, ale także na świecie.
Kwota ogółem projektu: 28 123 231,18 dofinansowanie dla EMAG: 1 755 169,29 zł.
2023.04.01 - 2024.12.31
CUDZOZIEMIEC
Wsparcie technologiczne w celu ograniczenia wykluczenia edukacyjnego cudzoziemców (ze szczególnym uwzględnieniem repatriantów) oraz instytucji systemu edukacji w kontekście możliwości realizacji szybszej adaptacji osób przyjezdnych.
Wsparcie technologiczne w celu ograniczenia wykluczenia edukacyjnego cudzoziemców (ze szczególnym uwzględnieniem repatriantów) oraz instytucji systemu edukacji w kontekście możliwości realizacji szybszej adaptacji osób przyjezdnych.
Wsparcie technologiczne w celu ograniczenia wykluczenia edukacyjnego cudzoziemców (ze szczególnym uwzględnieniem repatriantów) oraz instytucji systemu edukacji w kontekście możliwości realizacji szybszej adaptacji osób przyjezdnych.
Celem zadania jest identyfikacja najważniejszych barier, potrzeb, planów i wyzwań stojących przed osobami rozważającymi budowę ośrodka życiowego w Polsce, uczestniczących lub zamierzających uczestniczyć w polskim systemie edukacyjnym.
Efektem zadania ma być możliwość realizacji pogłębionej polonizacji osób przyjezdnych oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu (przede wszystkim edukacyjnemu). Efektem prowadzonych prac badawczych będzie – poza diagnozą potrzeb – portal wspierający użytkowników (cudzoziemców i repatriantów) w zaspokajaniu kluczowych ze zidentyfikowanych podczas badania potrzeb, co najmniej poprzez udostępnianie niezbędnych informacji dotyczących sposobu załatwiania kluczowych spraw związanych z adaptacją osób chcących zamieszkać w Polsce.
Okres realizacji: 04.2023 do 12.2024
2022.04.01 - 2024.03.31
SON
Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych
Tytuł zadania: „Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych” – Akronim: „SON”
Umowa zawarta w dniu 19.04.2022 r.
Celem głównym projektu Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych jest popularyzacja nauki w zakresie rozwiązań służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz rozpowszechniania informacji i wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań technologicznych Łukasiewicz – EMAG. Laboratorium jest inicjatywą polegającą na organizacji warsztatów, w ramach których będzie udostępniana przestrzeń z ekspozycjami w postaci stanowisk. Będą one prezentować rozwiązania dla niepełnosprawnych. Rozwiązania charakteryzują się nowoczesną formą pozwalającą odbiorom uczestniczyć w kulturze i nauce. Laboratorium ma za zadanie przedstawienie tych różnych form rozwiązań osobom niepełnosprawnym i seniorom oraz, przede wszystkim, wykształcenie świadomości i wiedzy wśród młodzieży, a także integrację społeczeństwa w tym zakresie, a także przełamywanie barier dotyczących niepełnosprawnych. Zorganizowanie cyklu warsztatów z udostępnionymi stanowiskami wypełniającymi przestrzeń Laboratorium pozwoli na naukę oraz edukację społeczeństwa w zakresie zagadnienia niepełnosprawności oraz wykluczenia społecznego. Dodatkową formą rozpowszechniania informacji na ten temat będzie utworzona strona www, a także referaty, postery i otwarte publikacje dostępne dla użytkowników, środowiska naukowego, np. w czasopismach branżowych, na konferencjach. Tematyka niepełnosprawności oraz wykluczenia społecznego są ważnymi zagadnieniami naukowymi i społecznymi, o których wiedzę należy rozpowszechniać nie tylko wśród naukowców, ale przede wszystkim w społeczeństwie.
Rozpoczęcie 01.04.2022
Zakończenie 31.03.2024
Wartość dotacji celowej: 300 000,00 PLN
2022.12.01 - 2026.11.30
Projekt „Europe’s Rail Flagship Project 4 – Sustainable and green rail systems” dotyczy stworzenia bardziej atrakcyjnego i odpornego środka transportu oraz przyczynienie się do realizacji celów europejskiech polityk dotyczących zrównoważonego transportu.
2023.01.01 - 2024.06.30
CIOP
Bezprzewodowy system monitorowania stanowiskowego pracowników wraz z pomiarem parametrów biometrycznych.
Tytuł: Bezprzewodowy system monitorowania stanowiskowego pracowników wraz z pomiarem parametrów biometrycznych realizowany w ramach programu wieloletniego pn. Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy – VI etap, okres realizacji: lata 2023–2025, część B – w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w ramach: Umowy Nr PP-19/2023/PW-PN w sprawie finansowania projektu z dnia: 6.10.2023 r.
Cel Projektu: opracowanie systemu do lokalizowania osób wewnątrz budynków oraz monitorowania parametrów biometrycznych tych osób.
Planowane efekty: prototyp funkcjonalny systemu do identyfikacji położenia oraz śledzenia obiektów, składający się z urządzenia osobistego, jednostki nadrzędnej oraz urządzenia odniesienia.
Rozpoczęcie 01.01.2023
Zakończenie 30.06.2024
Budżet projektu: 389 530 PLN
2021.03.01 - 2023.11.30
EV-LKP1
Innowacyjny pojazd do załadunku materiałów sypkich EV-LKP1
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zgodnie z umową POIR.01.01.01-00-1427/20-00
Tytuł projektu: Innowacyjny pojazd do załadunku materiałów sypkich EV-LKP1
Przedmiotem projektu jest opracowanie i budowa prototypu lekkiej ładowarki górniczej z napędem elektrycznym i zasilaniem akumulatorowym (BEV – Battery Elecric Vehicle), z dedykowanym, zaawansowanym systemem diagnostycznym. Innowacyjnym rozwiązaniem nie stosowanym do tej pory w tej wielkości ładowarkach będzie wyeliminowane układu przeniesienia napędu i zastosowanie rozwiązania “in-wheel drive”.
W ramach projektu opracowany będzie projekt ładowarki, w szczególności dedykowane, zintegrowane mosty napędowe z napędami elektrycznymi dedykowany magazyn energii dużej pojemności oraz nowe, innowacyjne koła. Opracowany prototyp maszyny będzie walidowany w ramach projektu w warunkach zbliżónych do rzeczywistych (specialny tor testowy) oraz warunkach rzeczywistych (kopalnie boksytu).
Planowane efekty:
Rezultatem prac będzie innowacyjna maszyna górnicza, która dzięki swojej konstrukcji będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych i środków smarnych, a także podniesienie efektywność czasowej i ekonomicznej operacji wydobywczych surowców krytycznych.
Wartość projektu: 10 515 120,82 PLN w tym dofinansowanie: 8 458 287,80 PLN
Dofinansowanie dla Łukasiewicz – EMAG: 5 172 196,50
2022.08.02 - 2024.06.30
OŚWIATA
Badanie dopasowania efektów kształcenia w polskim systemie oświaty do przyszłych potrzeb rynku pracy
OŚWIATA – Badanie dopasowania efektów kształcenia w polskim systemie oświaty do przyszłych potrzeb rynku pracy
Zadanie finansowane ze środków Skarbu Państwa – Ministra Edukacji i Nauki.
W ramach umowy nr UMOWA Nr MEiN/2022/DPI/225
Tytuł zadania: „Badanie dopasowania efektów kształcenia w polskim systemie oświaty do przyszłych potrzeb rynku pracy” – Akronim: „OŚWIATA”
Głównym celem Zadania jest przeprowadzenie prac badawczych, podczas których zidentyfikowane zostaną trendy i przedstawione zostaną przewidywania wymagań pracodawców względem przyszłych pracowników, którzy obecnie kształceni się w polskim systemie oświaty, m.in. na poziomie szkół podstawowych, średnich jak i wyższych oraz zmian w zdobywanych kompetencjach zawodowych i przygotowania do zawodów przyszłości. Zadanie stanowi rozwiązanie ważnego problemu jakim jest brak kompleksowych informacji na temat kształtowania się luki pomiędzy wymaganiami rynku pracy w przyszłości, a zdobywanymi kompetencji zawodowymi i przygotowaniem do zawodów przyszłości w polskim systemie oświaty. Zadanie wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców, w tym przedsiębiorstw różnej wielkości, administracji publicznej szczebla rządowego i samorządowego oraz przyszłych pracowników uczęszczających obecnie do szkół podstawowych, średnich lub wyższych oraz tych zdobywających kompetencje zawodowe na drodze kursów, szkół policealnych lub podyplomowych.
Rozpoczęcie 02.03.2022
Zakończenie 31.08.2023