Poznaj nas

Nasze obszary działań

W jakich obszarach działamy?

transformacja cyfrowa

  • automatyka
  • robotyka
  • sztuczna inteligencja
  • data science
  • inteligentne miasta i sieci sensorowe

ZIELONA, CYRKULARNA GOSPODARKA

  • biogospodarka
  • odzysk materiałowy
  • Gospodarka Obiegu Zamkniętego
  • technologia pozyskiwania surowców
  • przetwarzanie odpadów i ścieków
  • ekoprojektowanie procesów i produktów przemysłu
    celulozowo-papierniczego
  • materiały kompozytowe i biodegradowalne

inteligentna i czysta mobilność

  • elektromobilność
  • rozwiązania konstrukcyjne w środkach transportu
  • materiały o rozszerzonej funkcjonalności
  • robotyka i systemy sterowania (rolnictwo, lotnictwo i technologie kosmiczne)

ZDrowie

  • biotechnologia
  • inżynieria biomedyczna
  • aparatura i technika medyczna
  • technika diagnostyczna
  • rozwój terapii
  • wykorzystanie techniki cyfrowej
    oraz AI
  • chemiczna synteza substancji czynnych
  • badania przedkliniczne

nasza misja

Tworzymy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania z zakresu AI, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz przemysłu 4.0. Łączymy naukę z biznesem.

LuDZIE I ORGANIZACJA

Kierownictwo

Bardzo krótko ostrzyżony mężczyzna w garniturze i krawacie- widoczne popiersie. Mężczyzna uśmiecha się.

Dyrektor 
dr inż. Artur Kozłowski, profesor instytutu 

Menadżer i naukowiec z 20 -letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Doktor nauk technicznych. Doświadczenia zawodowe w zarządzaniu zespołami ludzkimi, kapitałem finansowym i intelektualnym, zdobywał przez 20 lat jako kierownik i główny wykonawca projektów B+R i wdrożeń – krajowych i zagranicznych. Świeże podejście oraz wieloletnie doświadczenie menadżera R&D, wykorzystuje w procesie wdrażania nowych projektów/technologii oraz strategii badawczo-rozwojowych. 

Członek Komitetów Sterujących wielu projektów związanych z ICT, telekomunikacją, energetyką, nowymi technologiami i bezpieczeństwem, m.in.: Krajowy Schemat Oceny i Certyfikacji bezpieczeństwa produktów IT zg. z Common Criteria; Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Katalogi Administracji Publicznej. Członek (w tym pełniący funkcje) wielu Stowarzyszeń, Komitetów Technicznych, Komitetów Naukowych i Komitetów Organizacyjnych, Rad Naukowych, Rad Eksperckich, Komisji Technicznych. 

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach specjalność: Przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej oraz studiów podyplomowych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w zakresie „Sieci komputerowe, systemy mikrokomputerowe i bazy danych” oraz studiów podyplomowych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w zakresie „Metody zarządzania współczesną organizacją”. Szkolenia krajowe i zagraniczne uzupełniły wykształcenie w obszarach m.in. finansowania nauki, komercjalizacji, transferu technologii i zarządzania projektami. 

Korzyści

Co możesz z nami zyskać?

zespół ekspertów

wsparcie zespołu 4500
naukowców i inżynierów

zaplecze technologiczne

dostęp do blisko 4000 urządzeń aparatury badawczej i usług, w tym wiele unikalnych w skali kraju

czas

szybkie i darmowe opracowanie
propozycji rozwiązania technologicznego już w 15 dni roboczych

możliwość finansowania

identyfikujemy i pomagamy
w uzyskaniu dofinansowania
ze środków krajowych i zagranicznych

certyfikaty

oferujemy certyfikowane badania i usługi

Sieć Badawcza Łukasiewicz

Organizacja

Nasza organizacja

Z siedmioma tysiącami pracowników i 22 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 12 miastach Polski, jesteśmy jedną z największych sieci badawczych w Europie.

Stanowimy tę część nauki, która pracuje dla biznesu i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science is Business, spotykamy się z przedsiębiorcami i oferujemy rozwiązania, które pomagają usprawniać działanie ich firm oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość.

Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do bycia partnerem dla najlepszych europejskich i światowych ekspertów, zarówno w świecie nauki, jak i przedsiębiorczości. W efekcie naszych prac polskie jednostki badawcze stają się liderami międzynarodowych projektów R&D, a współpracujące z nimi firmy szybciej i efektywniej wdrażają nowe technologie finansowane z takich programów jak Horyzont Europa.

NASZE INSTYTUTY

Zobacz co wchodzi w skład największej sieci badawczej w Polsce

3

poznaj ignacego łukasiewicza

Nasz patron

Patronem naszej sieci badawczej jest Ignacy Łukasiewicz urodzony w 1822 roku w Zadusznikach – polski farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i patriotyczny, filantrop i prekursor przemysłu naftowego.

1852 r.

Łukasiewicz razem z Janem Zehem przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej metodami naukowymi.

1853 r.

W lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą operację przy sztucznym świetle. Była nim lampa naftowa Ignacego Łukasiewicza.

1854 r.

W spółce z T. Trzecieskim Łukasiewicz założył pierwszą w dziejach kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna.

1856 r.

Założył pierwszą na świecie destylarnię ropy w Ulaszowicach pod Jasłem.

2022 r.

Sejm RP ogłosił 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
ZOBACZ WIĘCEJ

nie ma czasu do stracenia

Zaczynamy?

Sukcesy

3 lata Łukasiewicza

co jeszcze możesz zyskać

Nasz zespół na bieżąco monitoruje instrumenty finansowania prac B+R w Polsce i w Europie. Śledzimy konkursy i programy, z których możliwe jest pokrycie znacznej części wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Dla naszych partnerów szukamy również konsorcjantów, z którymi mogliby sięgnąć po najbardziej ambitne projekty finansowane np. z Horyzontu Europa.

Sieć laboratoriów Łukasiewicza prowadzi całą gamę badań i certyfikacji na potrzeby niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Jeśli więc potrzebujesz tego rodzaju usług, skontaktuj się z nami za pomocą formularza Wyzwań a my znajdziemy odpowiedni zespół i infrastrukturę.

Pracujemy dla wielu klientów, dlatego szereg rozwiązań technologicznych trafiło już na nasze półki, jako ustandaryzowane produkty. Współpracując z nami, zyskujesz dostęp do całej gamy opracowanych i przetestowanych już rozwiązań technologicznych.

Raz do roku zapraszamy naszych klientów na wydarzenie w całości poświęcone współpracy w obszarze B+R. Na Innovatorium Łukasiewicza spotykają się przedstawiciele nauki i biznesu, żeby w możliwie najbardziej konkretny i bezpośredni sposób zidentyfikować obszary potencjalnej współpracy. Naszym celem jest również tworzenie zespołów projektowych, zdolnych do pozyskania europejskich środków dla najciekawszych projektów badawczo-rozwojowych. Zapraszamy!

ty też możesz z tego skorzystać

Sukcesy

Zobacz jakie projekty już zrealizowaliśmy

Jak możemy ci pomóc

Co oferujemy?

Kompleksowa pomoc w pracach B+R

rozwiązania szyte na miarę

Potrzebujesz rozwiązania problemu technologicznego lub procesowego? Poznaj Wyzwania Łukasiewicza!
W ciągu 15 dni roboczych bezpłatnie zaproponujemy rozwiązanie, zarekomendujemy zespół ekspertów i zaplecze aparaturowe do prowadzenia prac B+R. Cały proces odbywa się w 6 prostych krokach.