Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
środa, 18 październik 2023

Łukasiewicz – EMAG "Przyjaciel Niewidomych"

W ostatnich latach, praca nad dostępnością filmów dla wszystkich widzów stała się bardziej znacząca niż kiedykolwiek wcześniej. W dniu 17 października 2023 roku, podczas uroczystej Gali Audiodeskrypcji zorganizowanej przez Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski, instytut Łukasiewicz – EMAG został uhonorowany nagrodą "Przyjaciel Niewidomych" za swoje wyjątkowe wkłady w dziedzinie audiodeskrypcji. Nagrodę osobiście odebrał Dyrektor Instytutu, co jest świadectwem znaczenia tego wyróżnienia.

Jednym z kluczowych osiągnięć, które przyniosło to wyróżnienie, jest aplikacja o nazwie AudioMovie.

AudioMovie to narzędzie innowacyjne w swej prostocie i wpływie. To aplikacja na urządzenia mobilne, która umożliwia dostarczanie audiodeskrypcji (AD) oraz audionapisów (AS) podczas projekcji filmów w kinach i festiwalach filmowych. Co to oznacza? To znaczy, że osoby niewidome, osoby starsze, a także osoby z dysleksją, które mają trudności z czytaniem napisów, mogą teraz cieszyć się kinem w pełni, bez żadnych ograniczeń.

Podczas Gali Audiodeskrypcji, partnerzy instytutu współtwórcy AudioMovie, czyli Fundacja Katarynka i Fundacja Siódmy Zmysł, także zostali wyróżnieni za swoje znaczące wkłady w rozwijanie aplikacji.

To już kolejne wyróżnienie w ostatnim czasie, które podkreśla nasze nieustanne starania na rzecz czynienia świata bardziej przyjaznym i dostępnym dzięki technologiom i nie tylko!