Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
piątek, 22 wrzesień 2023

Konferencja inaugurująca projekt Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych – Zapraszamy!

Łukasiewicz – EMAG realizuje projekt zatytułowany "Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych". W ramach tego projektu, już w październiku, serdecznie zapraszamy Państwa na inauguracyjną konferencję, która oficjalnie rozpocznie cykl warsztatów, stanowiących główny cel naszego przedsięwzięcia.

Konferencja jest skierowana do wszystkich zainteresowanych naszym projektem, zwłaszcza tych, którzy planują uczestniczyć w naszych warsztatach - zarówno uczniów, jak i opiekunów. To doskonała okazja do pozyskania cennych informacji na temat naszych zajęć, nawiązania nowych kontaktów oraz zadawania pytań.

Konferencja inauguracyjna odbędzie się 4 października 2023 roku o godzinie 11:30 w Kinie Światowid w Katowicach, przy ulicy 3 Maja 7.

Jeśli Państwo są zainteresowani uczestnictwem, zachęcamy do przesłania zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego serdecznie zachęcamy do szybkiej rezerwacji – zgłoszenia przyjmujemy do 29.09.2023 roku.

Chcielibyśmy także poinformować, że uczestnicy konferencji mogą wcześniej zainstalować aplikację AudioMovie na swoich telefonach oraz przynieść ze sobą ulubione słuchawki, aby w pełni cieszyć się naszym programem. To szczególnie wartościowe, ponieważ w ramach programu odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu Falcon Lake, który został wzbogacony o audiodeskrypcję z napisami oraz lektora w języku polskim i ukraińskim, co gwarantuje dostępność treści dla wszystkich uczestników.

                

Uwaga! Od godziny 11 (w dniu 4 października) będzie dostępny punkt obsługi AudioMovie, który służyć będzie pomocą przy instalowaniu naszej aplikacji! 
Punkt będzie czynny przez cały czas trwania konferencji.


Program Konferencji – 4 października 2023 

  • 11:30 - Powitanie gości i otwarcie konferencji – Artur Kozłowski – dyrektor Łukasiewicz – EMAG

  • 11:40 - O co chodzi z tą dostępnością i co to za warsztaty? – Adam Piasecki

  • 11:55 - Czy kultura jest dostępna dla wszystkich? – Regina Mynarska – Fundacja Pełni Kultury

  • 12:10 - Czy głuchy i Głuchy, to ta sama osoba? - Anna Irasiak

  • 12:20 - AudioMovie w akcji, czyli zapraszamy na film… - przedpremierowy pokaz filmu Falcon Lake.

Celem zainugurowanych konferencją warsztatów jest edukacja społeczna oraz promowanie inkluzywności w społeczeństwie.

W zajęciach uczestniczyć będą 20-osobowe grupy, w tym 18 uczniów i 2 opiekunów. Grupy te zostaną podzielone na dwuosobowe pary. Do realizacji zadań angażowani są zarówno uczniowie, jak i opiekunowie.

Na uczniów i ich opiekunów czekają quizy, zabawy, ćwiczenia i wyzwania, które pozwolą im lepiej zrozumieć codzienne wyzwania osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy będą eksplorować przestrzenie z ekspozycjami, które naśladują typowe miejsca publiczne, takie jak hol dworca, urząd czy muzeum. W pomieszczeniach tych będą także prezentowane innowacyjne rozwiązania technologiczne opracowane przez Łukasiewicz – EMAG, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.

Wcielając się w sytuacje, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, pary będą wykonywać przydzielone im różnorodne zadania, np. na stanowisku kasjera, urzędnika czy osoby z niepełnosprawnością. Do dyspozycji uczestnikó będą niezbędne rekwizyty, laski dla niewidomych, maski, które uczynią te doświadczenia jeszcze bardziej autentycznymi.

Część praktyczna warsztatów zostanie poprzedzona krótką sesją szkoleniową, na której zostaną przekazane podstawowe umiejętności niezbędne do udziału w zadaniach. Zajęcia będą także przeplatane przerwą z poczęstunkiem, by dać okazję do odpoczynku i dyskusji.Warsztaty dla pojedynczej grupy odbywać się będą w jednym dniu, w godzinach 9:00-14:00. Program trwa od października do marca, z podziałem na 2 warsztaty w miesiącu.

 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warto być pierwszym, ponieważ tutaj również ilość miejsc jest ograniczona.

 

Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny.

Więcej informacji dostępnych na kanale Facebook: www.facebook.com/LaboratoriumDoswiadczenSensorycznych.