Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
środa, 30 czerwiec 2021

Współpraca z Polskim Klastrem Cyberbezpieczeństwa

Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland podpisał list intencyjny z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG. To kolejny krok w stronę stworzenia polskiego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Polska droga do certyfikacji

Włączenie Polski do międzynarodowego systemu oceny i certyfikacji produktów cyberbezpieczeństwa opartego na wspólnych normach i standardach jest niezbędne. Z tego powodu Polska podejmuje aktywne działania w celu ustanowienia narodowego systemu oceny i certyfikacji produktów oraz usług sektora technologii informatycznych i komunikacyjnych w oparciu o międzynarodowe standardy.

Współpraca pomiędzy nauką a biznesem jest kluczowa w celu zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki.

- Cieszę się z nawiązania współpracy z Polskim Klastrem Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland – powiedział Dyrektor Łukasiewicz - EMAG, dr inż. Artur Kozłowski. Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG prowadzi prace związane z cyberbezpieczeństwem w trzech obszarach: certyfikacji cyberbezpieczeństwa, analiz ryzyka oraz Centrów Bezpieczeństwa. W strukturze instytutu jest zlokalizowane Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa – ITSEF Łukasiewicz-EMAG, które wykonuje badania dla produktów stosowanych w takich branżach, jak np.: teleinformatyka, energetyka i inteligentne sieci elektroenergetyczne, inteligentne opomiarowanie, przemysłowe systemy automatyki i sterowania, motoryzacja, Internet Rzeczy. Rozwijamy bardzo mocno kompetencje w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji, również w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jestem przekonany, że współpraca Łukasiewicz-EMAG z klastrem #CyberMadeInPoland będzie miała korzystny wpływ dla polskiej gospodarki – mówi Dyrektor Łukasiewicz - EMAG, dr inż. Artur Kozłowski, profesor instytutu.

Po uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w siedzibie ŁukasiewiczEMAG odbyła się hybrydowo II Rada Klastra. Podczas spotkania koordynator Klastra podsumował 10 miesięcy intensywnej działalności oraz zaproponował plan na kolejny rok. Następnie reprezentanci firm zrzeszonych w klastrze debatowali i głosowali nad wizją rozwoju klastra i obszarami przyszłej działalności. Posiedzenie Rady było okazją, by po raz pierwszy od powołania klastra we wrześniu 2020 r. członkowie #CyberMadeInPoland spotkali się - co prawda w kameralnym gronie - ale jednak na żywo.