Laboratorium Badań Urządzeń Gazometrycznych można podzielić na dwie części. Pierwsza zajmuje się badaniem urządzeń do wykrywania gazów niebezpiecznych, a druga analizą paliw stałych.
Pierwsza część to akredytowane Laboratorium na normę PN-EN 17025 posługujące się certyfikatem PCA nr AB 261, w zakresie badań czujników czadu (norma PN-EN 50291-1), czujników do pomiaru gazów toksycznych (PN-EN 45544-1), urządzeń przeciwwybuchowych (PN-EN 60079-11).
Dodatkowo Laboratorium wykonuje badania czujników poza zakresem akredytacji (czujniki gazów palnych/wybuchowych, toksycznych).
Laboratorium Gazometryczne wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt umożliwiający dowolne dobranie mieszanki gazów adekwatne do rodzaju badanego obiektu, komory klimatyczne umożliwiające uzyskanie odpowiednich parametrów technicznych gazów (ustalenie konkretnej temperatury gazu i wilgotności), oraz mierniki umożliwiające pomiary parametrów elektrycznych, natężenia dźwięku i inną niezbędną aparaturę umożliwiająca przeprowadzanie badań (urządzeń do pomiaru gazów) zarówno konstruktorskich jak i wyrobów końcowych.
Drugą częścią laboratorium jest jednostka badająca paliwa stałe, która dysponuje specjalistycznymi analizatorami chemicznymi oraz niezbędnym sprzętem do przeprowadzania analizy węgla, peletów i osadów. W wyniku tych analiz uzyskuje się szczegółowe oznaczenia:
zawartości wilgoci przemijającej i całkowitej,
zawartości popiołu,
ciepła spalania i wartości opałowej,
części lotnych,
siarki całkowitej
węgla całkowitego
wodoru całkowitego
spiekalności (RI)
analiza sitowa.
Laboratorium uczestniczy również w projektach innowacyjnych, współpracując przy opracowywaniu alternatywnych paliw stałych.
Odbiorcy usługi:
Odbiorcami usług laboratorium są firmy i instytucje, które potrzebują badań nad urządzeniami do wykrywania gazów niebezpiecznych oraz analizy paliw stałych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i analizy składu substancji.
Akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji
Nr AB 261